ETA915390000
70,95 € tax incl.
tax incl.
Available: Available: 5
Warning: Last items in stock!
Availability date:
share
| Performance | |
| Number of temperature settings | 5 |
| Ergonomics | |
| Auto power off | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Design | |
| Removable filter | Yes |
| Technical details | |
| 360° rotational base | Yes |
| Power indication light | Yes |
| Other features | Temperature regulation. Keep warm function. Removable stainless tea infuser right inside the kettle. |
| Other features | |
| Power | 2200 W |
| Overheat and dry boil protection | Yes |
| Producer product name | Crystela Premium ETA915390000 |
| Producer product family | Kettle |
| Features | |
| Colour of product | Stainless steel/Glass |
| Type | Electric |
| Material | Glass |
| Package features | |
| Gross depth (mm) | 185 mm |
| Gross height (mm) | 243 mm |
| Gross width (mm) | 268 mm |
| Packing quantity | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard | 322 g |
| Plastic (No PET) | 5 g |
| Tare weight (kg) | 0.327 kg |
| Embeeded battery | No |
| WEEE tax | Yes |